Unia Europejska
Darmowe retransmisje i webinary

Programowanie w przedszkolu - 5 powodów, dla których warto je wprowadzić

Język programowania jest jak każdy inny język obcy - im wcześniej zaczniemy się go uczyć, tym lepiej. W wielu krajach nauka programowania stała się obowiązkowym elementem programu nauczania, wliczając w to edukację przedszkolną. Niemniej, wielu rodziców wciąż ma obawy czy tak wczesne zetknięcie malucha z dziedziną kodowania nie zaburzy naturalnych relacji oraz kształtowania komunikacji interpersonalnej.

Popularne jest również przekonanie, że technologia to nie temat dla dzieci, a samo kodowanie to zagadnienie skomplikowane, wymagające specjalistycznej wiedzy. Należy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że programowanie to nasza codzienność; znaki drogowe czy sygnalizacja świetna - to wszystko są przykłady kodowania. Dlatego warto zwrócić uwagę na korzyści oraz możliwości związane z nauką programowania wśród najmłodszych.

1. Programowanie rozwija umiejętność myślenia logicznego i komputacyjnego

Logika to podstawa języków programowania, zaś kodowanie wymaga od nas nie tylko umiejętności tworzenia określonych funkcji, ale również analizy podjętych działań i ich rezultatów. Myślenie komputacyjne jest właśnie tym rodzajem umiejętności, dzięki którym rozwiązujemy problemy, korygujemy błędy i stawiamy wnioski.

2. Programowanie rozwija kreatywność

Tak samo jak artysta wyraża swoją twórczość za pomocą płótna i pędzla, tak język programowania pozwala na wizualizację własnych pomysłów w formie gry czy aplikacji. Podczas procesu kodowania dziecko uczy się twórczego myślenia, które pozwala na wielopłaszczyznowe podejście do danego problemu oraz na wdrożenie alternatywnych rozwiązań.

Poznaj nasze szkolenia z programowania i robotyki!

3. Programowanie uczy cierpliwości i systematyczności

Kodowanie to z reguły długotrwały proces, podczas którego dziecko napotka liczne przeszkody i będzie musiało spróbować różnych metod, aby osiągnąć zamierzony cel. Poza tym programowanie wymaga konsekwencji w działaniu, ponieważ pominięcie pewnych stałych elementów spowoduje, że nasza aplikacja nie będzie działać.

4. Programowanie wzmacnia wiarę we własne możliwości

Nic tak nie uczy pewności siebie jak świadomość, że stworzony przez nas program naprawdę działa. Właśnie dzięki takim doświadczeniom dziecko utrwali w sobie poczucie własnej wartości i umiejętności, które będą procentować w przyszłości.

5. Programowanie to inwestycja w przyszłość dziecka

Nie jest tajemnicą, że branża IT to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie a możliwości zawodowe płynące z posiadania umiejętności kodowania stanowią wymierny zysk z wczesnego zaznajomienia dziecka ze światem technologii informatycznej.

ED
Edumaster
15.01.2021