Unia Europejska
Wszystkie szkolenia za darmo!

3 metody poprawy pamięci i koncentracji dla Ciebie i Twoich uczniów

Dobra pamięć i koncentracja to kompetencje o kluczowym znaczeniu dla dobrych wyników w nauce i rozwoju osobistym - zarówno u Twoich uczniów, jak i Ciebie samego, bo zawód nauczyciela wiąże się przecież z ciągłym dokształcaniem. Sprawdź, jak zadbać o mózg, by wzmocnić zdolności zapamiętywania i koncentracji!

Skąd biorą się problemy z pamięcią i koncentracją?

Aby efektywnie pracować nad poprawą wymienionych zdolności, należy zacząć od zrozumienia źródła problemów na ich gruncie. We współczesnym świecie na czołowe miejsce wysuwa się tu przeciążenie umysłu nadmiarem bodźców i informacji, które zalewają nas na ogromną skalę. Nowe technologie otworzyły przed ludźmi ogrom niedostępnych wcześniej możliwości - ale każdy medal ma dwie strony.

Niemal każdy z nas nosi dziś przy sobie minikomputer z dostępem do milionów treści z całego świata. Konsumujemy je szybko, w ogromnej ilości, poświęcając im jednocześnie coraz mniej uwagi: długie teksty są wypierane przez nagrania audio i video, a i te stają się coraz krótsze - najlepszym dowodem popularność TikToka, na którym przeważają filmy o długości kilku-kilkunastu sekund.

Naukowcy szacują, że ludzki umysł w jednej sekundzie przetwarza dziś informacje w średniej ilości odpowiadającej 100MB, a każdego dnia dociera do niego średnio 100 tysięcy słów. Pod koniec poprzedniego stulecia, gdy dostęp do Internetu nie był jeszcze powszechny, wartości były te o połowę niższe. Choć mózg to niezwykle wydajna maszyna, nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużym obciążeniem, co przejawia się właśnie poprzez pogorszenie pamięci czy nieumiejętność skupienia uwagi na wykonywanej czynności.

Jak wzmacniać pamięć i koncentrację?

Dotyczy to w dużej mierze dzieci i młodzieży, dla których stały dostęp do Sieci jest naturalnym stanem rzeczy - ale nie tylko; przebodźcowanie i nadkonsumpcja informacji to powszechny problem także u dorosłych. Jeśli dostrzegasz podobne objawy u siebie lub chcesz wesprzeć swoich uczniów w pracy nad lepszą pamięcią i koncentracją, sprawdź 3 uniwersalne metody, które przy regularnym stosowaniu szybko przyniosą zauważalne efekty.

Odbodźcowanie

Aby skutecznie przyswoić nowe informacje, trzeba zrobić na nie miejsce - im mocniej odetniemy się od rozpraszających bodźców i zbędnych treści, tym łatwiej będzie się nam skupić na nauce. Przed rozpoczęciem pracy warto więc wyłączyć powiadomienia w telefonie, uporządkować blat biurka oraz poprosić obecne w danym miejscu osoby, aby nie przeszkadzały w określonym czasie.

Aktywizacja prawej półkuli mózgu

Lewa półkula mózgu “obsługuje” procesy logicznego myślenia, wnioskowania i analizy informacji, a także czynności pisania, czytania i liczenia. Półkula prawa odpowiada natomiast za kreatywność, intuicję, odbiór dźwięków, obrazów i kolorów, a także za przyswajanie wiedzy i trwałe zapamiętywanie informacji. Efektywna nauka wymaga więc harmonijnej współpracy obu półkul. W tradycyjnie stosowanych metodach nauki dominują niestety czynności charakterystyczne dla półkuli lewej - aby w pełni wykorzystać potencjał mózgu w obszarach pamięci i koncentracji, należy pamiętać więc o aktywizacji prawej półkuli.

Jedną z najczęściej stosowanych w tym celu technik jest nauka metodą skojarzeń: najszybciej zapamiętujemy te informacje, które jesteśmy w stanie połączyć w myślach z posiadaną już wiedzą, wspomnieniami, doznaniami. Mechanizm ten jest podstawą wielu popularnych mnemotechnik, w tym np. łańcuchowa metoda skojarzeń, technika słów zastępczych, zakładkowa metoda zapamiętywania.

Dowiedz się więcej: Jak wykorzystać mnemotechnikę w edukacji?

Prawą półkulę mózgu można wspierać także poprzez ćwiczenia ruchowe i oddechowe:

  • oddychanie naprzemienne - zasłoń lewą dziurkę nosa, weź głęboki wdech, policz do ośmiu i wypuść powietrze, a następnie powtórz czynność z zasłoniętą prawą dziurką.

  • leniwa ósemka - podnieś palec wskazujący lewej ręki na wysokość nosa, a następnie nakreśl nim w powietrzu kształt poziomo ułożonej cyfry 8, zaczynając od kierunku przeciwnego do wskazówek zegara. Punkt zetknięcia się “brzuszków” cyfry powinien znajdować się na wysokości nosa. Powtórz ćwiczenie prawą ręką, a następnie ze złączonymi razem palcami wskazującymi i splecionymi kciukami.

Higiena nauki i zdrowy tryb życia

Już w starożytności wiedziano, że “w zdrowym ciele zdrowy duch”, a zasada ta dotyczy wszystkich funkcji mózgu - w tym także zdolności koncentracji i zapamiętywania. Aby nauka była przyjemna i przynosiła jak najlepsze efekty, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka korzystnych nawyków:

  • regularnie się wysypiaj - optymalna dla pełnej regeneracji długość snu to 7-8 godzin 

  • pij odpowiednią ilość wody - mózg potrzebuje jej do pracy na pełnych obrotach; unikaj słodzonych napojów, kawy i energetyków, które w dłuższej perspektywie wpływają negatywnie na zdolność koncentracji i zapamiętywania

  • pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu - dotleniony mózg pracuje wydajniej

  • włącz do jadłospisu produkty bogate w witaminy i minerały korzystne dla działania mózgu: żelazo, magnez, cynk, witaminy z grupy B, witamina C

  • zapewnij sobie czas na wypoczynek i przerwy w nauce - odpoczynek i regeneracja są konieczne do utrzymania koncentracji i zdolności poznawczych dla satysfakcjonującym poziomie

Pamięć i koncentracja - wideoszkolenia Edumaster

Dowiedz się więcej na temat pamięci i koncentracji u uczniów:

Trening koncentracji i pamięci - praktyczne metody do wykorzystania od zaraz

Zaburzenia koncentracji uwagi u uczniów


ED
Edumaster
10.10.2023