Unia Europejska
Darmowe retransmisje i webinary

Sztuczna inteligencja w edukacji - jak dzięki niej możesz ułatwić sobie pracę?

Tempo, w jakim rozwija się sztuczna inteligencja nie pozostawia złudzeń — to technologiczny trend przyszłości, z którego potencjałem powinien zapoznać się każdy nauczyciel. Tylko w ten sposób możesz nie tylko zwiększyć swoją świadomość na temat roli AI w życiu uczniów, ale równocześnie ulepszyć własną pracę sięgając po jej innowacje. Sprawdź możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji, aby okiełznać technologię AI i czerpać z niej jak największe korzyści dla swoich podopiecznych.

Sztuczna inteligencja (AI) — czym właściwie jest?

Sztuczna inteligencja stanowi wyspecjalizowaną dziedzinę informatyki w zakresie tworzenia systemów komputerowych wykonujących zadania, które normalnie wymagałaby ludzkiego myślenia. W obszarze AI możemy wyróżnić kilka różnych technologii, w tym:

  • uczenie maszynowe,

  • przetwarzanie głosu,

  • przetwarzanie języka naturalnego,

  • rozpoznawanie głosu.

Możliwości AI pozwalają komputerom wykonywać specjalne obliczenia na podstawie ogromnych ilości danych. Sztuczna inteligencja doskonale radzi sobie również z analizą tych pozyskanych informacji, co stanowi podwalinę do wykorzystywania AI w codziennych zadaniach specjalistów z różnych dziedzin i branż — od medycyny, przez przemysł, aż po edukację.

7 sposobów na wykorzystanie AI w edukacji 

Uczenie maszynowe, tj. możliwość analizowania dużej ilości danych i wykorzystanie ich do uczenia się oraz przewidywania wyników, stanowi główny i najważniejszy obszar możliwości wykorzystania AI w edukacji. To dzięki temu AI stanowi nieodzowną pomoc w dostosowywaniu podejścia do nauczania konkretnych uczniów na podstawie analizy danych o ich postępach. To też punkt wyjścia do rozciągnięcia wykorzystania sztucznej inteligencji na inne obszary działań edukacyjnych, których szczegóły omawiamy poniżej.

Jakie narzędzia AI sprawdzą się jako pomoc nauczyciela w organizacji zajęć?

  1. Łatwiejszy dostęp uczniów do materiałów edukacyjnych w dowolnym języku — dzięki wykorzystaniu automatycznego tłumaczenia.

  2. Więcej możliwości w zakresie nauczania online — tworzenie bardziej angażujących i interaktywnych programów zająć, włączając w to zwiększoną interakcję nauczyciel - uczeń.

  3. Oszczędność czasu, dzięki automatyzacji zadań administracyjnych np. prowadzenie dokumentacji, weryfikacja prac.

  4. Możliwość personalizacji materiałów edukacyjnych — od tworzenia ścieżek edukacyjnych dla poszczególnych uczniów po prowadzenie korepetycji w formie online.

  5. Lepsze wsparcie dla uczniów z niepełnosprawnościami — w tym zmagających się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy dysleksją.

  6. Indywidualizacja nauczania — dzięki AI można lepiej zrozumieć styl uczenia się każdego ucznia i śledzić jego postępy.

  7. Analiza danych — sztuczna inteligencja daje ogromne możliwości w zakresie analizy różnych danych dotyczących edukacji ucznia, co zapewnia pomoc w identyfikacji obszarów problemowych.

Najpopularniejsze narzędzia AI do wykorzystania w codziennej pracy nauczyciela: 

  • Przedszkola i szkoła podstawowa: tworzenie obrazów, awatarów i treści poprzez ChatGPT 3.5, Microsoft Bing, Canva, generator krzyżówek.

  • Szkoła ponadpodstawowa: generowanie filmów, quizów i awatarów dzięki Canva, QR Toon, Chat Bing, Chat GPT.

  • Studenci i starsi uczniowie: pomoc w wyszukiwaniu źródeł za pomocą Perplexity, Chat Bing.

Istnieją trzy sposoby na to, aby sprawdzić, czy tekst został przygotowany przez ucznia samodzielnie, czy wygenerowany przez narzędzie AI: analiza stylu pisania, analiza struktury dokumentu oraz wykorzystanie rozwiązań informatycznych.

Edukacja wspierana AI — zagrożenia i możliwości

Sztuczna inteligencja wiąże się z ogromnym potencjałem w zakresie możliwości dla edukacji, ale niesie też ze sobą liczne zagrożenia. Poniżej prezentujemy kilka przykładów obu "stron medalu":

Potencjalne zagrożenia związane z AI:

  • Naruszenie prywatności i bezpieczeństwa danych.

  • Zastępowanie nauczycieli w realizacji powtarzalnych zadań.

  • Błędy w systemie uruchamiające ciąg błędów w ocenianiu i podejmowaniu błędnych decyzji na tej podstawie.

  • Osłabienie zdolności do myślenia krytycznego, związane z uzależnieniem od technologii.

Możliwości wykorzystania AI w edukacji:

  • Rozwijanie umiejętności pożądanych w kontekście trendów rozwijającego się świata, jak analiza danych czy programowanie.

  • Lepsze uwzględnienie potrzeb uczniów i zwiększenie efektywności nauczania dzięki personalizacji narzędzi edukacyjnych.

  • Pomoc w wykrywaniu plagiatu dla zwiększenia nacisku na kwestię uczciwości w postępowaniu uczniów.

  • Wspieranie nauczycieli na co dzień, również w zakresie edukacji online.

Sztuczna inteligencja w edukacji - wideoszkolenia Edumaster

Sztuczna inteligencja jest z nami i wszystko pozostaje na to, że tak pozostanie, a jej rola z czasem będzie tylko się zwiększać, również w obszarze edukacji. Dlatego ważne jest, aby wraz z poznawaniem szans, które zapewnia, poszerzać również swoją wiedzę na temat wyzwań związanych z jej użytkowaniem. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat AI w edukacji i praktycznych narzędzi wykorzystujących tę technologię, zapoznaj się z naszymi wideoszkoleniami:

Szkoła i lekcje w obliczu sztucznej inteligencji

3 bezpłatne narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję

ED
Edumaster
19.09.2024