Unia Europejska
Wzory dokumentów dla nauczycieli

Prasówka #10: 9-14 maja

Sprawdź, co wydarzyło się w branży oświatowej w minionym tygodniu!

  • otwarcie siódmej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

  • Noc Muzeów 2022 w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Suwałkach

Siódme minicentrum nauki znane pod skrótem SOWA rozpoczęło działalność w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Cała inicjatywa jest wynikiem współpracy MEiN i Centrum Nauki Kopernik, ukierunkowanej na popularyzację nauki wśród dzieci i młodzieży spoza dużych ośrodków miejskich (w programie uczestniczą miejscowości do 150 tys. mieszkańców). Goście każdej Strefy mogą zwiedzać interaktywne wystawy o interdyscyplinarnym charakterze, a także aktywnie uczestniczyć w różnorodnych doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

Program cieszy się coraz większą popularnością i prężnie się rozwija: na 2022 r. planowane jest otwarcie jeszcze 18 placówek SOWA, natomiast w 2023 r. - kolejne 12 placówek.

Noc Muzeów 2022 w budynku MEiN

14 maja zabytkowy budynek przy al. Szucha 25 gościł uczestników tegorocznej Nocy Muzeów. Organizatorzy akcji przygotowali dla nich wiele atrakcji: galeria znanych postaci z polskiego świata nauki, warsztaty z robotyki, edukacyjne podróże na pokładzie "Naukobusu" oraz busu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza "Być jak Ignacy" - to tylko niektóre z szerokiej oferty popularnonaukowej wydarzenia. Goście mogli także zwiedzić gabinet i sekretariat ministra edukacji, salę posiedzeń im. Anny Radziwiłł, salę portretową oraz obejrzeć film na temat historii budynku - historii niebagatelnej, bo gmach był pierwszym wzniesionym od podstaw obiektem ministerialnym w II RP.

ED
Edumaster
16.05.2022