Unia Europejska
Darmowe retransmisje i webinary

Jak sprawić, by twoje lekcje zdalne były ciekawe i angażujące dla uczniów?

Większość nauczycieli trudne początki ze zdalnym nauczaniem ma już za sobą, jednak utrzymanie motywacji oraz zaangażowania wśród uczniów wciąż stanowi spore wyzwanie. Warto pamiętać, że prowadzenie lekcji online wymaga od nas wykorzystania innego zestawu umiejętności oraz pewnej dawki kreatywności. Co zatem powinniśmy zrobić, aby zdalne nauczanie było ciekawe i efektywne dla naszych uczniów? O czym należy pamiętać?

Panuj nad czasem

Mogłoby się wydawać, że przeniesienie scenariusza lekcji do sieci nie stanowi większego problemu. Niemniej rozwiązania, które sprawdzają się w klasie, niekoniecznie zdadzą egzamin podczas lekcji online.

Przede wszystkim kluczowe jest utrzymanie żywego tempa lekcji oraz podział informacji na mniejsze, łatwiej przyswajalne porcje. Planując zajęcia online powinniśmy unikać dłużyzn, obszernych wyjaśnień czy sytuacji, w których uczeń pracuje przez dłuższy czas w ciszy. Wirtualna klasa uniemożliwia nam monitorowanie postępów takiej pracy, co najczęściej skutkuje "wyłączeniem" się ucznia z lekcji.

Pytania, sprawna wymiana opinii w okienkach dialogowych, quizy oraz rebusy tematyczne - to kilka z mnóstwa rozwiązań utrzymujących uczniów w skupieniu oraz gotowości do działania. 

Baw się grafiką

W zdalnym nauczaniu dominującą rolę odgrywa obraz, dlatego slajdy wypełnione tekstem w żaden sposób nie skupią uwagi uczniów na istocie przekazywanych przez nas wiadomości. Dodatkową trudność stanowi fakt, że nasi podopieczni przebywając w domu są wystawieni na znacznie więcej dystraktorów, niż w szkolnej sali. Jeśli na ekranie nic się nie dzieje, uczniowie szybko znajdą inną ciekawą dla nich aktywność.

Pamiętaj o poczuciu humoru

Niezależnie od stopnia skomplikowania omawianego zagadnienia zawsze jest miejsce na humorystyczny akcent, który zadziała relaksująco na uczniów, nie wybijając ich jednocześnie z lekcyjnego rytmu. Warto wykorzystać popularne w konwersacjach online pliki GIF, zabawne memy lub krótkie filmiki, np. fragmenty seriali komediowych. Z kolei podczas wykonywania ćwiczeń świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawne timery lub koło losujące osobę odpowiadającą na pytanie.

Fiszki online

Flashcards to znane i lubiane narzędzie ułatwiające uczniom zapamiętywanie poznanego materiału (szczególnie w zakresie języków obcych), które doskonale sprawdza się również w środowisku online. Dzięki dodatkowym funkcjom na stronach takich, jak Quizlet czy Cram, tradycyjną naukę za pomocą fiszek możemy zamienić w fascynującą grę na czas.

Nie zapominaj o grach i quizach

W sieci znajduje się mnóstwo sprawdzonych źródeł inspiracji do tworzenia gier i quizów (np. wspominany już Quizlet, Kahoot! Wordwall czy LearningApps), które śmiało mogą zastąpić tradycyjny test. Taka forma sprawdzenia wiedzy znacznie efektywniej pomoże uczniom w utrzymaniu systematyczności oraz zmotywuje do aktywnego uczestnictwa w lekcjach online.

Nie zapominaj o nagrodach

Uczniowie lubią być nagradzani za konsekwencję i ciężką pracę, a taka motywacja skłania ich do jeszcze lepszych wyników. Ocena lub dodatkowe punkty (w zależności od przyjętego systemu) mobilizują uczniów do pracy i terminowego odrabiania zadań domowych. W starszych klasach można wdrożyć tablicę liderów, by zachęcić uczniów do zdrowej rywalizacji.

Dziel się zasobami

Zdalne nauczanie narzuca nam pewne oczywiste ograniczenia i pozbawia tak ważnego bezpośredniego kontaktu z uczniami. Z drugiej jednak strony, wirtualne lekcje pozwalają nam przeniknąć do świata, wokół którego toczy się życie dzisiejszej młodzieży. Warto ten fakt wykorzystać i zachęcić uczniów do dzielenia się informacjami o swoich ulubionych stronach, kanałach lub blogerach. W ten sposób nie tylko budujemy u naszych podopiecznych poczucie własnej wartości, ale także zmotywujemy ich do jeszcze aktywniejszego uczestnictwa w zajęciach.

Poznaj więcej zastosowań TIK na naszych szkoleniach!

ED
Edumaster
22.03.2021