Unia Europejska
Wszystkie szkolenia za darmo!

5 sposobów, z którymi udowodnisz uczniom, że nauka może być przyjemnością

Zainteresowanie uczniów przedmiotem lub choćby konkretnym tematem, stanowi nie lada wyzwanie. Niejednokrotnie jest to spowodowane czynnikami niezależnymi od nauczyciela - zaburzeniami koncentracji, problemami rodzinnymi czy trudnościami związanymi z okresem dojrzewania. Często jednak uczeń nie jest w stanie zaangażować się naukę, ponieważ stanowi ona dla niego synonim przykrego obowiązku, konieczności spędzania cennego czasu na rzeczach tak bardzo odległych od ich nastoletniego świata. Niemniej, warto walczyć o zainteresowanie i starać się zachęcić nawet najbardziej niepokorne jednostki do nauki, wykorzystując w tym celu jeden, bądź wszystkie, z poniższych sposobów.

1 - Pokaż odniesienia do życia codziennego

Postaraj się znaleźć sposób na umiejscowienie danego tematu w "naturalnym środowisku" ucznia. Jeśli omawiana problematyka będzie korespondowała z odczuciami bądź sytuacjami z życia codziennego, wówczas zagadnienie nabierze bardziej swojskiego charakteru, a uczniowie chętniej będą się dzielić własnymi przemyśleniami na dany temat.

2 - Spraw, by było fajnie

Niektóre tematy są nudne nawet dla uczącego. Tym bardziej warto wysilić swoją kreatywność i postarać się przedstawić poszczególne partie materiału w bardziej przyswajalny sposób. Niezawodna w tym względzie jest rywalizacja. Możesz spróbować stworzyć jakąś konkurencję lub grę, która pomoże uczniom zapamiętać najważniejsze fragmenty. Warto również skorzystać z piosenek, filmów, a nawet kreskówek. Śmiech sprawi, że twoja klasa długo nie zapomni o przerabianym temacie.

3 - Udowodnij, że znajomość tematu pomoże im w karierze

Powiązanie wykładanego tematu z sukcesem w życiu zawodowym również może stanowić zachętę do nauki. Mechanizm ten wykorzystuje naturalne połączenie wiedzy z wymierną korzyścią. Dzięki temu uczniowie będą mieli poczucie, że to, co robią, temat, który zgłębiają, ma swój sens, że jest "po coś".

4 - Angażuj, pozwól być częścią projektu

Fakt, że najlepiej przyswajamy umiejętności, które sami wykonujemy, nie jest żadną tajemnicą. Jeśli chcesz, aby Twoi uczniowie byli naprawdę zaangażowani w dany projekt, pozwól im działać. I to od samego początku. Instrukcje ogranicz do minimum, niemniej czuwaj nad całością zadania i wspieraj w razie potrzeby. Świadomość "gry według własnych zasad" to najlepsza motywacja do działania dla młodego człowieka.

5 - Użyj wielu zasobów

Monotonia zaprzepaści nawet najbardziej porywający temat lekcji. Aby uniknąć nerwowego odliczania sekund do dzwonka, unikaj wykładowego tonu i jednostajnych prezentacji. Staraj się podczas lekcji korzystać z licznych zasobów: filmu, muzyki, slajdów, gier. Jeśli masz taką sposobność, zaproś specjalnego gościa na rozmowę lub zrób lekcję w terenie. Pamiętaj również o tym, że młodzież żyje w świecie kreowanym przez szybko postępujące zmiany technologiczne, dlatego wykorzystanie narzędzi TIK może stać się kluczem do dydaktycznego sukcesu.

Zobacz nasze wideoszkolenia o indywidualizacji nauczania!

Wydobycie z uczniów tego, co najlepsze, nie jest łatwe, ale warte zaangażowania. We współczesnym świecie zdobywanie wiedzy jest najważniejszym elementem, który społeczeństwo może zaoferować młodym ludziom. Nie bez znaczenia jest również rola rodziców, których postawa oraz czynny udział w procesie edukacji dziecka dają mu motywację i wzorzec do naśladowania. Zainteresowanie postępami, wykazanie entuzjazmu z nowo nabytej wiedzy, czy dawanie poczucia wsparcia w trudniejszych momentach przypomina młodym ludziom o pięknie edukacji oraz jej korzyściach.

ED
Edumaster
02.04.2021