Unia Europejska
Darmowe retransmisje i webinary

3 pomysły na organizację spotkań z rodzicami

Współpraca z rodzicami nie jest łatwym zadaniem. Nie wszyscy rodzice chcą się angażować w życie szkoły, co więcej, zdarzają się postawy roszczeniowe czy agresywne, z którymi nauczyciel musi sobie radzić. Udział w zebraniach wydaje się większości rodziców czasem zmarnowanym, wypełnionym tematami, które ich nie interesują i niekoniecznie dotyczą. Efekt? Rodzice narzekają na nauczycieli, nauczyciele na rodziców. Czy jest jakieś rozwiązanie? Oczywiście. Dziś podpowiadamy co zrobić, by współpraca układała się wzorcowo!

Zadbaj o dobrą autoprezentację

Trenujesz? Jeśli tak, z całą pewnością masz jakiegoś ulubionego trenera, którego kanał na YouTube śledzisz i z którym regularnie ćwiczysz. Dlaczego? Bo potrafi Cię zainspirować i zmotywować! Uczestniczysz w szkoleniach, kursach czy wykładach? Wiesz zatem, że są prowadzący, których słucha się z przyjemnością i wypiekami na twarzy oraz tacy, którzy działają skuteczniej niż środek nasenny.

Charyzma i pozytywne nastawienie osoby prowadzącej wykład, trening czy zebranie są niezwykle ważne. Nawet jeśli nie jesteś Ewą Chodakowską i nie potrafisz porwać tłumów, możesz zadbać o to, by rodzice z zebrania wyszli z uśmiechem na ustach i przekonaniem, że ich dziecko ma naprawdę świetnego wychowawcę.

Jak to zrobić?

  • Skupiaj się na pozytywach. Niektórzy rodzice nie chcą przychodzić na zebrania, gdyż od nauczycieli słyszą wyłącznie słowa krytyki, na dodatek wypowiadane na klasowym forum. Ty działaj inaczej! Chwal postępy uczniów, opowiadaj o sukcesach klasy, pokaż, że jesteś z niej dumna. Pamiętaj jednak, ze jeśli chwalisz uczniów, to chwal każdego lub nikogo. Wyróżnianie tylko wybranych osób nie pomoże w budowaniu społeczności rodziców.

  • Pamiętaj, by podziękować rodzicom za przybycie, zaangażowanie, poświęcony czas. Dobre słowo potrafi zdziałać wiele dobrego.

  • Podczas rozmów z rodzicami uczniów, z którymi są problemy, nie bądź wyłącznie krytykantem. Mówiąc o kiepskich stopniach czy nagannym zachowaniu, wyjaśnij nad czym uczeń powinien popracować i jakie są jego mocne strony (być może ma jakąś pasję, którą warto rozwijać!).

  • Bądź nauczycielem, który dzieli się cennymi i praktycznymi informacjami. Na pierwsze spotkanie możesz np. przygotować rodzicom kartkę z zasadami systemu oceniania, listą nauczycieli, którzy będą uczyli w Twojej klasie, wreszcie osobami, z którymi należy się kontaktować w określonych sytuacjach.

Nie marnuj cudzego czasu

Chaos, mówienie o wszystkim i o niczym, wracanie do jednego tematu po dziesięć razy - wychodząc z niektórych zebrań rodzice mają poczucie, że nie dowiedzieli się niczego istotnego, a jedynie zmarnowali swój cenny czas.

Co zrobić, by Twoje zebranie takie nie było?

  • Wyślij rodzicom zaproszenia (papierowe lub mailowe) na zebranie i umieść w nich harmonogram spotkania. Dzięki temu rodzice będą wiedzieli, jakie tematy zostaną poruszone i ile czasu muszą sobie zarezerwować.

  • Zebranie zaczynaj o czasie (czekanie na spóźnialskich tworzy niepotrzebne precedensy), a podczas spotkania trzymaj się ustalonych tematów i ram czasowych.

  • Jeśli omawiasz problemy wychowawcze, podczas ogólnego spotkania skup się tylko na tych dotyczących całej klasy, nie poszczególnych uczniów.

  • Nie marnuj czasu na przekazanie informacji, które możesz podać w mailu czy na karteczce. Daty wycieczek, wysokości składek, listy rzeczy, które trzeba spakować dziecku na wyjazd: to tematy, których rodzice i tak nie zapamiętają, jeśli nie dasz im kartkiz informacją. A skoro już dajesz im kartkę, naprawdę nie ma sensu, aby odczytywać im jej treść. Czas ten lepiej poświęcić na bardziej wartościowe kwestie: poznanie opinii rodziców i uzgodnienie wspólnego stanowiska.

Twórz więzi, nie bariery

Chcesz, aby rodzice czuli się Twoimi partnerami? Nie sadzaj ich w ławkach jak uczniów. Takie rozwiązanie tworzy niepotrzebne bariery. Swoje kolejne zebranie rozpocznij zatem od odpowiedniego ustawienia ławek i krzeseł, np. w podkowę.

Rodzice bywają bardzo zabiegani. Wielu z nich na zebranie jedzie prosto z pracy. Jeśli przygotujesz termos z kawą i talerz z ciastem, na pewno będą Ci wdzięczni. A następnym razem być może sami pomyślą o przyniesieniu czegoś dobrego.

Więcej o pomysłach na zebranie z rodzicami na naszym wideoszkoleniu!

ED
Edumaster
07.04.2021