Unia Europejska
Promocja! Dostęp na rok -54%

Prasówka #22: 24-30 sierpnia

Sprawdź, co wydarzyło się w branży oświatowej w minionym tygodniu!

  • start infolinii informacyjnej dla uczniów i studentów z Ukrainy

  • Warszawa powoła Rzecznika Praw Uczniowskich

Infolinia dla ukraińskich uczniów w Polsce

Wychodząc naprzeciw potrzebom kształcących się w Polsce obywateli Ukrainy oraz ich rodzin Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło infolinię służącą informacji na temat rozpoczęcia lub kontynuacji edukacji w naszym kraju. Projekt jest częścią realizacji założeń podpisanego 8 czerwca Memorandum o porozumieniu ws. przeciwdziałania wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 pod numerem +48 22 100 13 00. Informacje udzielane są w językach ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Warszawa powoła Rzecznika Praw Uczniowskich

25 sierpnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie w sprawie powołania stołecznego Rzecznika Praw Uczniowskich, do którego kompetencji będzie należało m.in. informowanie uczniów o przysługujących im prawach oraz doradztwo w przypadkach ich naruszania oraz dyskryminacji.

Decyzja o powołaniu urzędu jest odpowiedzią na liczne sygnały ze strony uczniów, wykazujące przypadki nadużyć w obszarze negatywnych konsekwencji za działalność aktywistyczną. Postulat poparły także Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy, warszawscy radni, przedstawiciele środowisk oświatowych i pozarządowych. Osoba Rzecznika Praw Uczniowskich zostanie wyłoniona na drodze naboru ogłoszonego przez Urząd m.st. Warszawy.

ED
Edumaster
30.08.2022