5 narzędzi TiK, dzięki którym uatrakcyjnisz zajęcia języka obcego
Wraz ze wzrostem znaczenia znajomości języków obcych wciąż pojawiają się nowe sposoby na łatwiejszą ich naukę. Nie oznacza to jednak, że znane i sprawdzone metody odeszły do lamusa — wręcz przeciwnie: narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych (TiK) łączą je z nowoczesnymi rozwiązaniami i kreatywnymi technikami nauczania, by skutecznie angażować uwagę uczniów i pomóc im w trwałym przyswajaniu wiedzy.
Narzędzia TiK w edukacji — czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Narzędzia TiK stanowią szerokie spektrum technologii, których używamy, aby móc gromadzić, przetwarzać, przechowywać, przesyłać i prezentować informacje. W kontekście edukacyjnym wspierają one rozwój wiedzy i umiejętności uczniów, dzięki czemu są szeroko wykorzystywane przez nauczycieli — również w obszarze nauczania języków obcych.
Kluczowe zalety narzędzi TiK:
dostosowanie procesu nauczania do indywidualnych potrzeb,
tworzenie interaktywnego środowiska edukacyjnego,
ułatwienie dostępu do zasobów wspierających naukę,
szerokie możliwości w zakresie rozwijania kompetencji cyfrowych,
stosowanie nowoczesnych metod nauczania,
szerokie możliwości rozwoju kreatywności i innowacyjności,
wysoka efektywność i łatwiejsze śledzenie postępów.
Przykładami narzędzi TiK są zarówno komputery czy smartfony, jak i aplikacje społecznościowe oraz platformy e-learningowe.
Zastosowanie narzędzi TiK w nauce języków obcych
Uwzględniając powyższe korzyści wytypowaliśmy 5 interesujących narzędzi TiK, które warto rozważyć z myślą o uczynieniu lekcji języka obcego bardziej interesującymi dla uczniów. Warto podkreślić, że tych możliwości jest o wiele więcej — dlatego każdy nauczyciel może wśród nich z łatwością znaleźć te, które będą odpowiadać mu osobiście, a równocześnie będą dobrym wyborem dla danej klasy. Sprawdź, z czego możesz wybierać!
Gamma.App
Innowacyjne narzędzie TiK wspierane przez AI do tworzenia wyjątkowych prezentacji i nie tylko
Prezentacje multimedialne od dawna stanowią główne narzędzie wspierające przekazywanie wiedzy w szkołach, czy uczelniach. Jednak każdy nauczyciel może wraz z upływem lat czuć, że brakuje mu pomysłów tworzenie ich w atrakcyjny i angażujący sposób. Z pomocą przychodzi Gamma.App, czyli narzędzie wspierane przez sztuczną inteligencję.
Gamma.App pozwala na tworzenie i udostępnianie dynamicznych treści bez umiejętności kodowania. Wystarczy kilka chwil, aby z pomocą tego narzędzia wykreować interesującą prezentację pełną interaktywnych elementów, jak strony www, GIF-y czy wideo.
Vocaroo
Tworzenie nagrań dźwiękowych za darmo i bez rejestracji
Jeśli szukasz narzędzia, dzięki któremu uczniowie będą mogli nie tylko popracować nad wymową w języku obcym, ale też w wygodniejszy sposób gromadzić wiedzę lub przygotowywać się do prezentacji swoich umiejętności — Vocaroo nadaje się do tego idealnie. aby skorzystać z tego narzędzia do wygodnego tworzenia i udostępniania nagrań dźwiękowych nie trzeba rejestrować konta ani opłacać abonamentu.
Z pomocą Vocaroo uczniowie mogą ćwiczyć płynność swoich wypowiedzi, robić głosowe notatki, czy przygotować się do odpowiedzi ustnej. Jako nauczyciel możesz wykorzystać narzędzie np. do komentarzy głosowych, czy też dawania przykładu prawidłowej wymowy.
Lino
Tablica korkowa online z szerokimi możliwościami wykorzystania
Tworzenie kompleksowych materiałów do zajęć - zarówno w ich trakcie, jak i w ramach podsumowania - z Lino wchodzi na wyższy poziom. To niezwykle przydatna aplikacja zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Narzędzie jest proste i intuicyjne, a gdy utworzysz konto — możesz udostępniać jego możliwości swoim uczniom bez potrzeby rejestracji każdego z osobna. Dostaną oni do dyspozycji swoje własne tablice, które będą mogli wykorzystywać zgodnie z upodobaniem i dopasowując je do własnego stylu nauki — czy to poprzez przyklejanie wirtualnych karteczek ze słówkami, czy linkowanie do filmów na YouTube pasujących do danego koszyka tematycznego.
Chat GPT
Narzędzie wspierające ćwiczenia językowe i planowanie zajęć
Podobnie jak w przypadku pozostałych narzędzi, również Chat GPT daje szerokie możliwości wspierania nauki języka obcego zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. W pierwszym przypadku może być nieocenioną pomocą przy planowaniu zajęć czy opracowywaniu interesujących ćwiczeń językowych. Uczniowie mogą korzystać z pomocy Chata GPT jako swoistego asystenta w nauce — zarówno, jeśli chodzi o sprawdzanie poprawności wykonanych ćwiczeń, jak i szukanie inspiracji.
Answergarden
Od burzy mózgów po feedback
Ostatnie na naszej liście, choć z całą pewnością nie najmniej wartościowe w kontekście narzędzi TiK, które warto sprawdzić, jest Answergarden. Choć jego główne zastosowanie odnosi się do generowania chmur słów lub idei na bazie odpowiedzi użytkowników, to w praktyce daje o wiele więcej możliwości.
Bez względu na to, czy szukasz wsparcia przy brainstormingu na zajęciach, czy chcesz ułatwić sobie tworzenie feedbacku i analizy danych po zajęciach, czy też rozważasz wprowadzenie nowych możliwości w zakresie kreowania zespołowych prezentacji — to wszystko i wiele więcej będzie łatwiejsze do wykonania razem z Answergarden.
Wideoszkolenia Edumaster - TiK w nauczaniu języków obcych
Wymienione aplikacje nie wyczerpują szerokiej puli dostępnych narzędzi edukacyjnych do wykorzystania online na lekcjach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź nasze wideoszkolenia z kategorii Języki obce!