Unia Europejska
Totalna wyprzedaż szkoleń
Aktualizacja
25.05.2024
Joanna Nienałtowska-Padło
J. Nienałtowska-Padło

Dziecko krzywdzone - jak je rozpoznać i jak mu pomóc

Kupując szkolenie, zapewniasz sobie:
 • zaświadczenie MEN
 • materiały dodatkowe
 • nagranie ze szkolenia
34,00 zł
97,00 zł -65%
Do końca 04d:10g:44m
Zrealizuj kod lub

Co może świadczyć o tym, że dziecko jest krzywdzone? Jakie zachowania Twoich uczniów mogą niepokoić? Jak rozmawiać z krzywdzonym dzieckiem? Jak zadbać o wykorzystane seksualnie dziecko? Zapraszamy na szkolenie Joanny Nienałtowskiej-Padło!

Mimo postępu cywilizacyjnego problematyka krzywdzenia najmłodszych przez osoby dorosłe nadal jest aktualna. Dość powiedzieć, że w XXI-wiecznej pediatrii istnieje pojęcia "syndrom dziecka maltretowanego". Niestety zjawisko przemocy wobec najmłodszych obejmuje nie tylko sferę fizyczną, ale i emocjonalną, społeczną i seksualną. Powszechne, a czasami trudne do zidentyfikowania, jest krzywdzenie emocjonalne i wbrew pozorom nie dotyczy ono tylko dzieci z tzw. rodzin dysfunkcjonalnych, natomiast ma tak samo poważne i przy tym dalekosiężne skutki, które w postaci tzw. urazu rozmytego mogą zdominować, a przynajmniej skomplikować dorosłe życie tych dzieci na wielu płaszczyznach.

Wiedza o rodzajach, przyczynach i objawach prezentowanych przez dzieci dotknięte rożnymi formami przemocy jest więc konieczna, by je identyfikować i odpowiednio wspierać. Szkoła (placówka) jest miejscem, gdzie dzieci i młodzież spędzają wiele czasu, a nauczyciele/wychowawcy oraz inni szkolni specjaliści z powodu wysokich kompetencji psychologicznych i interpersonalnych są właściwymi osobami, by syndromy krzywdzenia zauważyć i odpowiednio zareagować.

Na szkoleniu omówimy sygnały i zachowania, które mogą świadczyć o krzywdzeniu fizyczny, emocjonalnym oraz o wykorzystaniu seksualnym. Przedstawione zostaną pomocne wskazówki dotyczące tego, jak powinna się zachować osoba pierwszego kontaktu, jakie pytania zadawać oraz jak uzyskiwać potrzebne informacje, nie wywołując przy tym powtórnego przeżywania traumatycznych wydarzeń. Takie postępowanie wymaga wiele taktu, cierpliwości, ale i konkretnej wiedzy, tym bardziej, że często krzywdzicielami są najbliższe dziecku osoby, a to potęguje dramatyczną sytuację i może za sobą pociągać zarówno strach, jak i konflikt lojalności wobec rodziców czy opiekunów. To wszystko powoduje konieczność uporządkowania i uzupełnienia wiedzy merytorycznej i szlifowania, opartych na niej, umiejętności psychologiczno-komunikacyjnych.

Podczas szkolenia zostaną przedstawione strategie funkcjonowania dzieci krzywdzonych, wskazania dotyczące przeprowadzenia wstępnego wywiadu oraz wsparcia dziecka przez osoby dorosłe reprezentujące palcówkę. Porozmawiamy też o typach przywiązania, ponieważ to niezwykle ważny obszar związany z funkcjonowaniem osób krzywdzonych emocjonalnie. Co istotne - na szkoleniu nie będą omówione kwestie standardów ochrony małoletnich, ponieważ ma ono dostarczyć wiedzy merytorycznej i praktycznej, przydatnej osobom wpierającym rozwój.

Szkolenie skierowane jest do pedagogów, psychologów szkolnych, specjalistów poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczycieli/wychowawców.

Co zyskujesz?

 • Poznasz ogólną wiedzę na temat przemocy wobec dziecka
 • Dowiesz się, jakie czyny świadczą o krzywdzeniu fizycznym, seksualnym i emocjonalnym
 • Poznasz objawy świadczące o tym, że ma miejsce przemoc dorosłych wobec najmłodszych
 • Poznasz procedurę wstępnej rozmowy z dzieckiem krzywdzonym
 • Dowiesz się, jak zaburzenia przywiązania, a szczególnie typ zdezorganizowany, wpływa ma funkcjonowanie dziecka w chwili obecnej oraz w przyszłości
Zjawisko krzywdzenia dziecka.
Objawy związane z maltretowaniem fizycznym, zaniedbaniem emocjonalnym, wykorzystywaniem seksualnym.
Niepokojące zachowania - strategie dzieci krzywdzonych.
Relacje w rodzinie - na co warto zwrócić uwagę?
Dlaczego dorośli wykorzystują dzieci?
Proces diagnozy - rozmowa z dzieckiem krzywdzonym.
Jak zadbać o wykorzystane seksualnie dziecko?
Druga strona medalu - złe dzieciństwo tworzy złe życie.
Zaburzenia przywiązania jako przyczyna krzywdzenia emocjonalnego.
Typy więzi, a trudności w późniejszym funkcjonowaniu dziecka.

Zaświadczenie MEN

W pakiecie ze szkoleniem otrzymasz zaświadczenie MEN.
 • Zaświadczenie MEN

Materiały dodatkowe

W pakiecie ze szkoleniem otrzymasz materiały dodatkowe.
 • Skrypt szkolenia
 • Szkolenie w formie podcastu
Twoje szkolenie poprowadzi

Joanna Nienałtowska-Padło

Pedagog, psychoprofilaktyk, socjoterapeuta, edukator, coach.

Oceny

6
77
5
34
4
0
3
1
2
0
1
0
Średnia ocena: 5,7 / 6

Opinie

sposób prowadzenia szkolenia, duża praktyczna wiedza, "życiowe" przykłady

Marta W.

Wszystko było super

Elżbieta S.

Informacje ze szkolenia przydadzą się mi bardzo w praktyce, w pracy z dzieckiem, które pochodzi z rodziny dysfunkcyjnej.

Agnieszka S.

Merytoryczne i ciekawe szkolenie

Anna O.

Poruszone treści szkolenia są bardzo ważne dlatego podobało mi się wszystko

Katarzyna S.